baner.png

Historia

Dom Kultury w Zbiersku wybudowany został ze środków własnych Gromady Zbiersk, Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów oraz dotacji Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu. Do sfinansowania kosztów budowy wkład miały również: Wydział Oświaty Powiatu Kaliskiego oraz zakłady z terenu Zbierska: Cukrownia "Zbiersk", PKP, Tartak i Gminna Spółdzielnia. Bardzo duży udział w budowie mieli sami mieszkańcy Zbierska pracując społecznie.
Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1971 roku.
Pierwszym dyrektorem został Bernard Fingas, a następnie jego miejsce zajął Marek Pilarski.

Po reformie administracyjnej 1973 Gromada Zbiersk weszła w skład Gminy Stawiszyn, Dom Kultury został przemianowany na Gminny Ośrodek Kultury, a jego działalność rozszerzyła się na teren całej gminy Stawiszyn.
W 1975 roku dyrektorem zostaje Józef Krenz w 1977 jego obowiązki przejmuje Antoni Chabierski. Na początku lat 90-tych nazwa uległa kolejnej zmianie i od teraz brzmi Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zbiersku.
Od 2007 roku obowiązki dyrektora pełni Joanna Górska.

Na naszej scenie wystąpiło wielu sławnych i niezapomnianych artystów m.in. Joanna Rawik, Hanka Bielicka, Lidia Korsakówna, Eleni, Józef Nowak, Jarema Stępowski, Krzysztof Daukszewicz, Kazimierz Kowalski, Andrzej Rosiewicz, Roman Kłosowski, Janusz Zakrzeński. Kabarety: Elita, Wielki Szpan z Genowefą Pigwą, Masztalscy. Zespoły muzyczne: Klincz, Krzak, Gramine, Tercet Egzotyczny, Skaldowie,  Prometeusz, Roma i wielu innych.

W ponad czterdziestoletniej historii działało wiele zespołów i kół zainteresowań o różnorodnej tematyce. Do najbardziej znanych należą: Amatorski Klub Filmowy "NURT" (swoją drogą ciekawe gdzie podziały się nakręcone filmy), Klub Zespołów Twórczych "Post Scriptum", Chór Cukrowni "Zbiersk", Teatrzyk "Wesoła Klasa", Zespół Tańca Nowoczesnego "S", Trio Harmonijek Ustnych.

W 2011 roku dzięki wsparciu funduszy unijnych budynek przeszedł gruntowną renowację.